Motivace

Pomyslná funkce hor se v průběhu času mnohokrát změnila. Ať to byla sídla bohů, či zlých duchů, rejdiště čarodějnic nebo pouhý zdroj obživy. Vždy však k obrazu dané doby a představě kolemjdoucího, či později turisty. Snad jen jediná věc se v průběhu doby nezměnila – jejich jistá nedostupnost a tajemnost. První vlastnost související s fyzickým výkonem je dnes většinou již pouhým alibismem spojeným s pohodlím.

Naopak tajemnost ani s postupujícím zcivilizováním z hor nemizí. Zůstává zde odjakživa a kdesi na pozadí naší mysli vytváří motivaci – objevovat a osvětlovat. Stimuly, jichž se mnozí z nás nenabaží, právě proto, že hory jsou plné příběhů, míst se zvláštní mocí nás přitahovat. Míst, které vyhledáváme a vracíme se k nim. Byť třeba jen v naší mysli. Jsou motorem, či motivací k našim činům a prožitkům. Pro někoho i smyslem života. Dezertem, jehož další a další kousek si nedokážeme odpustit.

Hory jsou přesně takové jaké si je vybájíme, vytvoříme, či odcizíme. Je to kreativní prostor plný příležitostí. Stačí dalších pár kroků a vše nabere jistotu směru, jemuž se v danou chvíli spontánně oddáme

Rovnováha

Naše hory však stejně jako i my samotní potřebují jistou rovnováhu. Dokážeme nepřetěžovat oblíbená místa? Umíme něco pro hory samotné udělat? Nebo ještě lépe – dokážeme jim dostatečně porozumět? Uvědomělejším leží na bedrech jistá tíha odpovědnosti. A sice za to, jak soucitně, či konzumně budeme ony hory využívat.

Naše kniha není jen o líbivých, většinou jinde nepublikovaných obrázcích a zajímavých příbězích, ale má zhutnit již existující představu o horské krajině Jeseníků a také zazrcadlit přístup naší generace. Právě ono lepší povědomí o tom, co vše hory ukrývají, podle nás vede k získání hlubšího vztahu k nim.

Naše vize

Naší vizí je vytvořit kvalitní obrazovou a informativní encyklopedii inspirující k objevování našich hor. Lidem, kteří naslouchají, umožní rekonstruovat to, co nám zde zanechaly předchozí generace. Mnohé bylo zničeno, zapomenuto, přetvořeno, nově vybudováno. Je jen na nás, jak se k závazku, ale i omylům předchozích generací postavíme.

A protože využíváme prostoru zdejších hor, byť třeba jen pomyslně, tak si potřebu cos Jeseníkům opět vrátit plně uvědomujeme. Rádi bychom proto alespoň třetinu zisku z publikace investovali do tohoto prostoru na menší projekty budující si vazbu nás všech k okolní krajině. Na opravy a obnovy drobných památek, původních stezek a odpočívadel, ale také výsadby alejí, či solitérních stromů. Je to malý krůček, ale jsme si jisti směrem.

Ostatně víme, že máš Jeseníky rád(a) – nechceš se také zapojit?

Tvůj tým Čti Jeseníky

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení