Výhledna Táborských skal - I. fáze

Podařilo se! První část úprav na výhledně Táborských skal jsou u konce. V rámci kamenických prací byly znovu obnoveny schody vedoucí na vyhlídkovou plošinu. Samotná plošina byla navýšena a zpevnila se tak i kovová konstrukce se zábradlím a brankou. Právě branka a případné nižší zábradlí se pak stanou cílem druhé fáze úprav, o čemž vás budeme informovat. Po jejich dokončení proběhne fáze poslední, kdy se můžete těšit na menší ozvláštnění – jaké? To se pak dozvíte, po návštěvě samotného místa...

 

 

V terénu paralelně probíhal sběr kamenů, které na výhledně chyběly a kamenické úpravy. Nutno dodat, že některé z balvanů byly na hraně možností zpracování čtyřmi lidmi, ale nakonec toto nebylo hlavní překážkou. Je evidentní, že na původní stavbě v roce 1885 bylo k dispozici mnohem více lidí a jistě bylo využito i lešení. Vzhledem k omezeným možnostem dnešní rychlé doby se muselo v jistých ohledech improvizovat – zajistit větší množství kvalifikovanějších lidí bylo nad možnosti projektu a příprava materiálu přímo na míru by byla nad možnosti časové. Přesto se nakonec ukázalo, že v prvním případě lze vše nahradit entusiasmem a souhrou týmu, resp. v druhém případě pozorováním krajiny, kdy se podařilo objevit místo s dostatkem vhodných kamenů, které autenticky zapadly do celé stavby a nemuselo tak docházet k jejich umělé těžbě. Tímto pak podtrháváme enviromentální přesah celé akce – nebylo nutné betonu, ani jiných železných konstrukcí, ale dokázali jsem tak "zrecyklovat" vše, co nám nabízelo samotné místo, aniž bychom jej nějak více přetěžovali. Nutno jen dodat, že i přesto, že je výhledna obnovena a přístupná, nesplňuje v žádném ohledu normy EU a tedy její návštěva je na vlastní nebezpečí.

 

image3313-0-6

Při práci legraci...

 

Věříme, že z výletu na výhlednu, stejně jako z rozhledů po krajině budete mít stejnou radost, jakou jsme měli my při této realizaci. Již se těšíme na další a také na vaší případnou další fyzickou nebo finanční podporu! Příjemné dny v jesenických horách.

 

tým Čti Jeseníky

Zpět do obchodu