Podpora

Do prostoru jesenických hor chceme investovat naší energii prostřednictvím drobných úprav a citlivých zásahů. Rádi bychom, aby to však nebyla jen vize v horizontu let, ale každodenní starost. I proto jsme se do práce pustili už teď. Třeba pod Křížovým vrchem na úpatí Zlatého chlumu.

Řada původních, promenádních cest je dodnes v térénu stále patrná. Byly tvořeny tak, aby co nejcitlivěji procházely strmými svahy a propojovaly nejvýznamnější místa v okolí. Primárně sice pro potěchu lázeňských návštěvníků, ale z dnešního pohledu jsou to v této části lesa jediné směry, které nejsou z dlouhodobého hlediska erozní, neodvádí vodu z krajiny jako strmé lesní smyky (často v podobě koryt) a celkově mnohem elegantněji zapadají do konceptů sbližování moderního člověka a okolní přírody. Tyto na první pohled jednoznačné argumenty nás přesvědčili pokusit se historické stezky a blízké památky, často poničené zubem času a těžbou obnovit.

 

final_průběh_vycházky

Původní trasování stezek pod Křížovým vrchem

 

IMG_4573

Těžbou poničená původní stezka u pramene Diana

Samotné trasování nebylo až tak náročné, protože cesty i po více jak 120 letech byly stále v terénu jednoznačné. Kupodivu velké části stezek nebyly ničím osázené a několik náletů bylo spíše stáří prvních pár let. Zde nutno podotknout, že naše snaha nebyla první, již kolem roku 2002 byla větší část stezek obnovena městem Jeseník, ale z nám neznámých důvodů se s nimi dále nepracovalo a nebyla tak zaručena dlouhodobá udržitelnost.

IMG_4604

Obnovená původní stezka

Hlavní práce spočívaly ve výstavbě průlehů na odvodnění podmáčených ploch původních cest, vyklízení větví a úpravu terénních nerovností vzniklých při těžbě. Obnoven byl také přilehlý pramen Diana, který to při těžbě také schytal. Okolí vodního zdroje bylo upraveno a vytvořila se také menší kamenná lavička pro kolemjdoucí. Na samotné původní stezce bylo z celkové délky asi dvanácti set metrů upravena asi ⅓.

 

Děkujeme všem zúčastněným za pomoc, spolku Sudetikus za pomoc s medializací a vám, kterým není prostor našich hor lhostejný žádáme o podporu, jak fyzicky při dalších případných akcích, tak také možností předplacení knihy Čti-Jeseníky, ze které se třetina zisku vrátí do krajiny právě prostřednictvím podobných zásahů. Více na www.cti-jeseniky.cz nebo na platformě Hithit.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení